Jak radzić sobie z presją czasu i wymaganiami dotyczącymi dokładności pracy przy inwentaryzacjach?

Konieczność radzenia sobie określonymi obowiązkami w zaplanowanym okresie jest obecna w wielu zawodach. Czas ma jednak szczególne znaczenie przy przeprowadzaniu inwentaryzacji. Najczęściej bowiem odbywa się ona nocą, gdy sklep lub innego rodzaju przedsiębiorstwo jest nieczynne dla klientów. Zaplanowane czynności muszą zatem zostać wykonane przed jego ponownym otwarciem. Jak radzić sobie z pracą pod presją czasu? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie, udzielając przy tym pomocnych rad.

Dlaczego umiejętność pracy pod presją czasu jest tak ważna przy inwentaryzacji?

    Wymagania współczesnego rynku pracy coraz częściej obejmują umiejętność pracy pod presją czasu. Pracodawcy oczekują od zatrudnionych maksymalnej wydajności przy jak najmniejszej liczbie przepracowanych godzin. W niektórych sytuacjach nie ma jednak możliwości wydłużenia czasu pracy. Ma to miejsce między innymi podczas wykonywania inwentaryzacji. Dlaczego? Oto kilka kluczowych powodów:

  • często dany towar musi zostać zewidencjonowany w nocy, przed ponownym porannym otwarciem sklepu,
  • czasem konieczne może być tymczasowe zawieszenie działalności w celu przeprowadzenia inwentaryzacji – wówczas najkorzystniej jest zakończyć ją możliwie jak najszybciej.

Inwentaryzacja a wymagania współczesnego rynku pracy

Umiejętność pracy pod presją czasu kojarzy się zazwyczaj z wymaganiami współczesnego rynku pracy w obszarze pracy biurowej w dużych korporacjach. Jak się jednak okazuje, podczas inwentaryzacji zdolność ta również jest niezwykle przydatna. Kluczowymi aspektami, jeśli chodzi o wymagania wobec pracowników, są dokładność oraz skrupulatność w wykonywaniu obowiązków.

Inwentaryzacja może dotyczyć wielu obszarów przedsiębiorstwa. Co więcej, wyróżnia się także kilka jej rodzajów. Niezależnie jednak od typu prowadzonych działań, praca pod presją czasu wydaje się nieuniknionym czynnikiem, z którym często muszą zmierzyć się osoby przeprowadzające inwentaryzację.

Jak skutecznie radzić sobie z ograniczeniem czasowym przy wykonywaniu inwentaryzacji?

Presja czasu może okazać się wyzwaniem dla nowych pracowników. Z czasem można jednak opracować sobie indywidualny sposób działania, który będzie zapewniał najlepszą wydajność pracy. Kwestia organizacji i właściwego rozplanowania obowiązków są zatem kluczowe. Ponadto pracodawcy organizują szkolenia dla nowych pracowników, które ułatwiają ich wdrożenie.

Jeśli dokładnie wiesz, co będzie należało do Twoich obowiązków i jakie kolejne kroki będziesz podejmować podczas całego wyznaczonego czasu pracy, z pewnością będziesz czuł się o wiele bardziej spokojny. Gdy będziesz wykonywać tę pracę po raz kolejny, zaplanuj na samym początku kolejność realizowania poszczególnych czynności i postaraj się równomiernie rozmieścić je w czasie – wówczas poczujesz, że wszystko masz kontrolą.

Jak wypracować sobie umiejętność pracy pod presją czasu?

Dla niektórych osób wizja upływającego czasu podczas wykonywania obowiązków nie jest stresująca. Co jednak możesz zrobić, jeśli należysz do drugiej grupy, której często towarzyszy niepokój związany z koniecznością zakończenia wszystkich działań przed wyznaczoną godziną? Oto kolejne z naszych porad, które mogą w znaczny sposób pomóc Ci opanować umiejętność pracy pod presją czasu:

  • wszystko dokładnie zaplanuj – przyjmij obowiązki, które zleca Ci kierownik bądź koordynator i zanotuj, jaką część zadań powinieneś wykonać do określonej godziny,
  • rób to, co daje Ci nawet pozorne poczucie kontroli nad czasem – możesz co jakiś czas zapytać współpracowników o postępy, weryfikuj także swój plan,
  • staraj się nie panikować, gdy zadanie nadmiernie się przedłuża – pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc współpracowników.

Dręczy Cię presja czasu? Zadbaj o psychikę i odpowiednie nastawienie

Poza wprowadzeniem wyżej wymienionych metod, które mogą pomóc Ci podczas pracy pod presją czasu, istotne jest także zadbanie o swoją psychikę. Być może warto wdrożyć pewne techniki relaksacyjne. Niektóre z nich możesz stosować profilaktycznie w trakcie przerw w pracy. Nawet dobrze znane wszystkim wzięcie kilku głębokich wdechów i policzenie do dziesięciu może okazać się niezwykle relaksujące.

Należy pamiętać, że każdy inaczej radzi sobie z pracą pod presją czasu. Warto jednak próbować kolejnych opcji i nie zrażać się w razie niepowodzenia – w końcu trafisz na rozwiązanie, które okaże się dla Ciebie pomocne.

Powiązane Posty
Image by Freepik